Zobraziť kategórie produktov

Odpovedáme na Vaše najčastejšie otázky

Mnoho zákazníkov stále nemá jasno v otázkach, týkajúcich sa liatinových riadov, ich používania a údržby. Pripravili sme preto tento súbor najčastejších otázok(FAQ/, na ktoré sa pýtate v súvislosti s liatinovým riadom. V jedinom prehľadnom dokumente sa tak môžete dozvedieť všetko, čo Vás z oblasti liatinových riadov zaujíma.

1. Môžu sa liatinové produkty používať bez predchádzajúcej prípravy?

NIE. Liatinový riad pred prvým použitím starostlivo umyte v čistej, horúcej vode. Nepoužívajte saponáty, ani hrubé umývacie pomôcky/drôtenka/. Ideálna je mäkká kefa na riady, alebo jemná hubka. Umyté liatinové riady ihneď poriadne osušte. Potom vnútorný povrch riadov dôkladne potrite rastlinným olejom bez pridanej soli. Môžete použiť aj stužený tuk, ktorý rozotriete po vnútornej strane riadu, necháte ho prehriať a prebytočný tuk zlejete.  Pre dosiahnutie ideálneho efektu sa môže tento postup pred prvým použitím 2-3x zopakovať. Nakoniec vytrite riady papierovou utierkou. Správne pripravený liatinový riad bude dokonale nepriľnavý. Riady udržiavajte stále mierne mastné, podporujete tým ich nepriľnavosť a zároveň zabránite prípadnému vzniku korózie.

2. Môže sa liatinový riad používať na indukčnom sporáku?

ÁNO. Liatina je dokonca pre toto použitie ideálnym materiálom. Vďaka svojim výrazným magnetickým vlastnostiam je varenie na indukcii s liatinou veľmi efektívne.  Výnimku tvoria len liatinové produkty pre vonkajšie/outdoor/použitie.

3. Je možné liatinové riady používať na všetkých druhoch sporákov?

ÁNO. Liatinové riady sa hodia na všetky typy moderných sporákov, od plynového cez elektrický, až po indukčný. Liatinu je možné používať bez problémov aj na otvorenom ohni, samozrejme posúdime, či plameň nemôže poškodiť napr. materiál držadla.

4. Môže sa liatinový riad použiť aj do rúry?

ÁNO, samozrejme s výnimkou riadu s s drevenou rukoväťou.

5. Môže sa liatinový riad umývať v umývačke riadu?

NIE! Liatina sice proces umytia bez problémov vydrží, ale vlhké prostredie a používanie agresívnych umývacích prostriedkov zvyšuje náchylnosť materiálu ku korózii. A to platí aj pre ručné umývanie.  Oboje je v rozpore s filozofiou používania liatinových riadov. Je totiž vhodné uchovávať ich permanentne mierne mastné, po použití stačí riad očistiť papierovou utierkou. Po umytí v saponátoch dochádza k odstráneniu ochrannej olejovej vrstvičky, ktorú je potom potřebné obnoviť /viď bod13/.

6. Prečo je varenie v liatinových riadoch také príjemné ?

Je to vďaka jedinečnej kombinácii vlastností prírodnej liatiny. Tá v sebe spája nepriľnavosť a perfektnú tepelnú vodivosť. Masívna konštrukcia riadu zaisťuje jeho vysokú odolnosť a schopnosť dlhodobého udržania tepla.  Súhrn všetkých týchto vlastností  nemá žiadny iný kuchynský materiál.

7. Aké kuchynské náčinie sa môže používať na liatinový riad ?

Liatina je mechanicky veľmi odolná, preto sa nemusíte báť použiť  akékoľvek kuchynské náčinie, vrátane železného.

8. Je varenie na surovej liatine zdravé?

ÁNO. Liatina neobsahuje žiadne pre zdravie škodlivé prímesi, a sama je zdravotne absolútne neškodná. Z tohoto dôvodu je surová liatina lepšia, než iné materiály, ktoré musia byť pre dosiahnutie nepriľnavosti pokryté ďalšou vrstvou materiálu, obsahujúcou chemické zlúčeniny. 

9. Je liatinový riad vhodný pre uchovávanie a odkladanie potravín ?

NIE. A to z toho dôvodu, že dlhodobý kontakt liatinového riadu s vlhkosťou z potravín vedie k urýchleniu vzniku korózie.

10. Prečo je riad zo surovej liatiny lepší, než iné nepriľnavé riady ?

Liatina je nepriľnavá sama o sebe, bez akýchkoľvek prísad/aditív/. Na jej povrchu  nie je žiadna prídavná vrstva., ktorá by sa počas používania opotrebovávala a poškodzovala. Takže liatina nikdy nestratí svoje vlastnosti.

11. Aké nátery obsahuje liatinový riad?

Žiadne. Materiál, ktorý vidíte, je čistá, surová liatina, absolútne nezávadná a v podstate inertná – teda nereagujúca. Jedinou prirodzenou reakciou liatiny je korózia, ku ktorej môže dôjsť nevhodným skladovaním, alebo údržbou.

12. Čo robiť, keď liatinový riad začne hrdzavieť ?

Korózia je proces, prirodzený pre všetky bežné kovy bez povrchovej úpravy. Ale nepodliehajte panike, náprava je jednoduchá. Vrstvičku korózie z liatinového riadu odstraníte pomocou jemnej oceľovej vaty, v horších prípadoch aj jemným použitím oceľovej kefy.

13. Ako udržiavať liatinové riady v dobrej kondícii ?

Najlepším spôsobom je čo najčastejšie používanie. Tým je je liatina neustále ošetřovaná tukom a nevzniká korózny povlak. Ak nevaríte v liatinových riadoch až tak často, alebo ste ich práve očistili od korózie, je potrebné zopakovať jednoduchý proces, pomocou kterého vrátite vašej liatine pôvodné vlastnosti i vzhľad :

Nalejte do liatinového riadu rastlinný olej /pozor na postriekanie vonkajšej časti riadu, aby olej nestekal do rúry!/ Riad umiestnite do rúry,  rozohriatej na 175-200 °C, nechajte ho tam 15-20 minút, dokiaľ sa olej nevyparí. Po vychladnutí vytrite prebytočný olej papierovou utierkou.

Ak má váš liatinový riad drevenú rukoväť, nedávajte ho do rúry. Na rozohriatie použijte sporák, nastavený na 180-200°C,  a na ňom nechajte nádobu dovtedy, kým sa olej takmer nevyparí. Nezabudnite vetrať ! A znovu vytrieť papierovou utierkou.

14. Čo robiť, keď sa pokrmy v liatinových riadoch pripaľujú?

V tomto prípade venujte pozornosť tomu, na akom tuku a pri akej teplote  pokrmy pripravujete. Lepiaca/pripaľujúca sa / liatinová panvica je neklamným znakom  :

  • príliš vysokej teploty /tzv.“prepálená“ panvica – optimálna teplota pre vyprážanie je mezi 180 a 200 °C;
  • nevhodného tuku – napr. niektoré margaríny sa na tepelné spracovanie vôbec nehodia, používajte kvalitný olej
  • odmastenej  panvice – pokiaľ  jste panvicu  predtým umyli  saponátom, či inak neštandardne čistili, postupujte podľa pokynov v bode 13.

15.  Ako vyčistiť liatinový riad od pripálených zvyškov ?

Zvyšky pokrmov, alebo pripálený olej z riadov dostanete najlepšie varom. Naplňte liatinový riad vodou a varte dovtedy, kým sa nečistoty neuvoľnia. Potom riad dôkladne osušte/najlepšie na radiátore/ a ďalej postupujte podľa bodu 13.

Prečo liatinovyriad.sk?

  • Extrémne trvanlivý - vydrží desiatky rokov
  • Vynikajúce tepelné vlastnosti
  • Vysoká kvalita tovaru
  • Prírodný materiál
  • Všetky produkty skladom
  • Poštovné a balné ZADARMO